CUMARTESI 05 OCAK 2019
Şevket Akıncı Live @ SUB Dükkan !

050119_SevketAkinciLive@SUBdukkan

Yer / Place : SUB Dükkan
Zaman / Time : 16:00 – 18:00
Telefon / Phone : (0216) 349 00 39
Adres / Address : Moda Caddesi Ressam Şeref Akdik Sokak, 34710 Moda / Istanbul – Turkey

Where is SUB Dükkan / SUB Dükkan harita

Facebook Event link

SUB Dükkan Facebook link

https://www.facebook.com/events/1040658592773471/

SUB Facebook link : https://www.facebook.com/allfakingsessions/?eid=ARCkf5yEz3qCqzDfm2c2Fi-Rh6TApRQ0gympfpd5aNaOijVervowNj7buGPDb6yTEOI_BY7R_Vgq_2qF

Eylül 2018’de SUB Press’den çıkan şiir kitabım “Tersine Zeus“, bir önceki kitabım “Hezeyan Sözlüğü”‘de olduğu gibi mısralar bir tür”rüya mantığı” nı takip ederek örüldü. Deleuze’ün organsız beden kavramı ile Lewis Caroll’da örneklenen imkansız nesne ve oluşlardan etkilendiğimi söyleyebilirim, zira bir çok imgede karşıtlıkları birleştirdim. Peşpeşe gelen bağımsız imgelerin aslında yer değiştirilebilir olduğu gözlemlenebilir, bu da Burroughs’un etkisi olduğu söylenebilir. Yazdıktan çok sonra farkettim ki aynı şekilde doğaçlıyorum, bilinçaltında bir alanda, şiirde seçtiğim aynı kavramların peşinde gidiyorum. Bu iki yönüm eşzamanlı olarak birleştiğinde olarak tam ne olacak? Umarım bu performansta bu soruya iyi bir cevap verebilirim..

My second poetry book “Tersine Zeus” (Zeus Upside Down) was published in september 2018, by one of my favorite publishers: SUB Press-which have translated the works many of my favorite writers such as Deleuze, Brautigan, Winans, Kerouac, Ginsberg, Burroughs and many more. In this rather short collection of poetry, like the one before published ten years ago-“Hezeyan Sözlüğü” (Delusion Dictionary) verses come after each other following some sort of dream logic. It would be fair to think that I was quite influenced by the theories of Deleuze concerning “body without organs” and the many contradictions which are exemplifed in Lewis Caroll’s work. Moreover my verses are interchangeable quite like the sentences found in the work of Burroughs. After having written this book and javind read it I found out I make music the same way I write. Especially when I improvise following the same concepts that inform my poetry. And what will happen merge the two-improvisation and poetry? I hope this performance will provide a good answer to that.


Comments are closed.

Facebook:


* Şevket Akıncı'nın katıldığı
ÖTEKİ CAZ
programını her pazar günü 17:00-18:00 arası Açık Radyo'da dinleyebilirsiniz.
AÇIK RADYO 94.9(İstanbul)
(Açık Radyo, web üzerinden de yayın yapmaktadır. www.acikradyo.com.tr)
* Şevket Akıncı - Myspace sitesine göz atmayi unutmayin! ;)